Kaodaismus má různé druhy učení – Poznejte je všechny

Stejně, jako je sikhismus relativně novým náboženským směrem, dá se něco podobného říci také o náboženské víře označované jako kaodaismus. Jde o synkretické monoteistické náboženství, za jehož vytvořením stojí jihovietnamský úředník Ngo Van Chieu. Pokud jste o této víře doposud neslyšeli, přinášíme Vám podrobnější informace.

Prvopočátky vzniku víry

Tento úředník francouzské koloniální správy vytvořil základní principy, které ve své podstatě daly vzniknout tomuto náboženskému směru. Byl to právě on, kdo prováděl nejrůznější spirituální seance a komunikoval s duchy. Bližší informace o vzniku a vývoji náboženství naleznete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Vnímání poselství1919
Vytvoření základních principů1926
Nabývání na síle1954
Počet příznivců2 až 3 miliony
Informace spojené s vývojem kaodaismu.

Kaodaismus jako takový se poměrně brzy uchytil a rozšířil mezi stovky tisíc lidí. Podobně, jako u jiných náboženských směrů, také v tomto případě došlo postupem času ke štěpení na jednotlivé školy.

Kaodaismus a jeho učení

Víra jako taková prezentuje tři úrovně duchovního světa, respektive tři učení. Je to Buddha, který je znám z buddhismu, Mudrc a Svatý. Známé jsou i tři zjevení a spasení týkající se všech těchto učení. Prozradit samozřejmě můžeme i jejich název. Učení Budhů je Kuan-jin, učení Mudrců je Li Po a učení Svatých je Kuan-ju. Jak můžete správně tušit, náboženství tohoto směru do jisté míry mísí různé prvky jiné víry do jednoho smysluplného celku. Například nám dobře známý Ježíš je v tomto případě považován za Božího syna a Buddhu, jehož sem seslal sám Bůh.

Kaodaismus a jeho světci

Kaodaismus jako takový je spojen se svatou trojicí, která podepsala smlouvu s Bohem. I když je známo více svatých duchů, tři světci patří k těm nejhlavnějším. Jsou to Sunjatsen, Victor Hugo a Nguyen Binh Khiem. Kromě těchto známých jmen lze jmenovat i další. Zapomínat bychom neměli například na Napoleona, Johanku z Arku, Mohameda, Ježíše nebo Shakespeara. Výjimkou dokonce není ani Winston Churchille. O tom jistě věděl jenom málokdo z Vás.

Publikováno: 05. 11. 2021

Kategorie: Náboženství

Autor: StepanMatyas

Tagy: Buddha | kaodaismus | Mudrc | náboženský směr | náboženství | Ngo Van Chieu | Svatý | učení | Victor Hugo | víra