Rodinný rozpočet je třeba tvořit důsledně

Rodinný rozpočet Vám přijde vhod v okamžiku, kdy nevycházíte se svými financemi. Nedaří se Vám ušetřit peníze a ohrožují Vás nejrůznější úvěry. V ten moment byste měli říci dost a pustit se do zpracování rodinného rozpočtu. Možná těmto věcem příliš nevěříte a žijete v domnění, že vše zvládnete sami. Opak ale může být pravdou. Sestavení takového rozpočtu je přínosem v mnoha směrech.

  • Naučíte se hospodařit s penězi
  • Dokážete ušetřit finanční prostředky
  • Rychleji se zbavíte svých dluhů

Tvorba rodinného rozpočtu je jednou věcí. Tou druhou je pak jeho důsledné dodržování. Když však zvládnete obě tyto fáze, můžete se těšit na pozitivní výsledky. Proto neotálejte a seznamte se s rodinným rozpočtem do nejmenšího detailu.

Co je to rodinný rozpočet?

Pojďme začít trochu zlehka. Pod pojmem rodinný rozpočet si můžete představit v podstatě finanční hospodaření Vaší domácnosti. Seznam jistých úkonů, které Vám umožní získat maximální kontrolu a přehled nad financemi. A proč tohle všechno dělat? Pro udržení a směřování rodinného rozpočtu tou správnou cestou.

PředmětHodnota
Základ rozpočtuPříjmy a výdaje
TvorbaPapírová nebo elektronicky
AktualizaceNejlépe denní či týdenní
VýsledekÚspora peněz
Víte, co všechno je základem pro tvorbu rodinného rozpočtu?

Rodinný rozpočet Vám prozradí, kolik peněz utrácíte za nejrůznější věci. Možná byste se divili, ale většina z nás o tom nemá ani ponětí. Už tohle je samo o sobě předzvěstí nadějné úspory peněžních prostředků.

Rodinný rozpočet a přidružené návyky

Pakliže má dojít k efektivnímu přínosu, musíte rodinný rozpočet dodržovat. Tzn. budete si pravidelně zapisovat všechny příjmy a výdaje. Kromě toho omezíte některé další elementy bořící Vaši snahu a práci. Zapomeňte třeba na využívání úvěrů a kreditních karet, které mohou prohlubovat Vaši dluhovou past.

Rozpočet by měl vždy vycházet z reálných příjmů. V žádném případě si nic nepřibarvujte, abyste dosáhli těch správných výsledků.

Milan S., ekonom.

Pokud jste byli doposud naučeni na bezhotovostní platby, možná stojí za zvážení přechod na hotovost. Když držíte skutečné peníze v ruce, máte přece jenom větší představu o tom, kolik Vám jich ještě zbývá.

Peníze jsou hodně důležité pro rozpočet rodiny a obecně pro spokojené žití.

Příjmy a výdaje

Z úvodu tohoto článku je patrné, že pomyslnou alfou a omegou rodinného rozpočtu jsou příjmy a výdaje. Měli byste si důkladně projít, odkud Vám plynou pravidelné i jednorázové a nepravidelné příjmy. Zároveň je třeba evidovat všechny výdaje.

  • Výdaje nutné
  • Výdaje zbytné

Porovnáním obou složek získáte první výsledky. Zjistíte, zda je Váš rodinný rozpočet v plusu nebo v mínusu. Na základě toho musí dojít v první řadě k úpravě výdajů, poté možná ke shánění dalších příjmů.

Rodinný rozpočet a příjmy

Když se řekne příjmy rodinného rozpočtu, neznamená to pouze příjem od zaměstnavatele, jak by si mohl, kdo myslet. V rámci funkčního rozpočtu evidujte všechny příjmy v bezhotovostní i hotovostní podobě. Na základě nich pak můžete upravovat rozpočet, přizpůsobit ho aktuální situaci a snáze dosáhnout požadovaných cílů.

PředmětHodnota
Další příjmyPodnikání
Příjmy od státuPříspěvky
ZaměstnavatelSpoření apod.
Jednorázové příjmyProdej věcí
Jaké příjmy zásadně ovlivňují tvorbu rozpočtu a kde je můžete brát?

Do příjmů pochopitelně zahrňte zisky z pronájmu nemovitosti a věcí. Pokud máte nějaké akcie a jiné investice s výnosy, vezměte je také v potaz. Kompletní příjmy se v podstatě stávají takovým pomyslným odrazovým můstkem pro rodinný rozpočet.

Rodinný rozpočet a výdaje

Se stejnou důležitostí přistupujte i k sepsání výdajů. Evidujte si vše, co utratíte. Rodinný rozpočet pak bude mít vypovídající hodnotu a přinese Vám to, co od něho očekáváte. Zásadní jsou výdaje nutné, kam patří hlavně bydlení, pojištění, splátky, léky, oblečení, potraviny a věci, bez nichž jednoduše nelze žít.

Do nutných výdajů spadají také náklady na kroužky dětí, školné, kapesné a údržba domácnosti.

Milan S., finanční poradce.

Na druhou stranu si poznamenejte i výdaje zbytné. Jak už prozrazuje jejich název, právě v tomto segmentu by šlo ušetřit. Je to předražené oblečení, kouření, alkohol, dovolená, oslavy, návštěvy restaurací a podobně. Bez toho všeho se v krizi obejde kdejaký rodinný rozpočet.

Peníze v peněžence si šetřete a zapisujte si všechny výdaje v rámci rozpočtu.

Rodinný rozpočet v praxi

Na počátku všeho byste si měli zodpovědět jednu zásadní otázku. Jakým způsobem budete evidovat příjmy a výdaje, které jsou pro rodinný rozpočet tak nezbytné? V tomto směru se Vám nabízí hned několik variant řešení.

  • Klasická tužka a papír
  • Excelová tabulka na počítači
  • Speciální mobilní aplikace

Každý z těchto modelů má pochopitelně své klady a zápory. U elektronických verzí rodinného rozpočtu vede jednoduchá úprava a správa. Programy určené k těmto účelům dokonce zpracují všechny výpočty za Vás a budou pouze hlídat Vaše utrácení.

Rodinný rozpočet 70-20-10

Jednou věcí je pečlivá evidence příjmů a výdajů, druhou zase nakládání s takovými informacemi. Musíte si stanovit jasná pravidla, jak se má využívat Váš příjem. Rodinný rozpočet můžete založit třeba na známém pravidlu 70-20-10. Pokud nevíte, co si pod ním představit, začtěte se do níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
70 %Pravidelné platby
20 %Úspory
10 %Zábava
Vyzkoušejte jednu z nejpopulárnějších a nejvyhledávanějších metod rozdělení finančních prostředků.

Vyhýbat se pochopitelně nemusíte ani složitějším modelům. Dokazuje to pravidlo 50-10-10-10-10. Padesát procent dáte na běžné nákupy a zbytek rovnoměrně rozdělíte mezi zábavu, finanční svobodu, větší nákupy, vzdělání a dárky pro sebe a své ratolesti. Možností je v tomto ohledu více než dost.

Vyzkoušejte obálkovou metodu

Pokud se Vám nechce vést detailní rodinný rozpočet, nabízí se ještě jedno řešení v podání obálkové metody. Všechen příjem si jednoduše rozdělíte do předepsaných obálek zaměřených na konkrétní věci. Může to být domácnost, děti, doprava a podobně.

Obálková metoda je přínosná v tom, že ihned na první pohled vidíte, kolik peněz Vám v rámci konkrétních kategorií ještě zbývá.

Tomáš S., finanční poradce.

Ne každý však může spatřovat výhody obálkové metody. Pakliže patříte k příznivcům bezhotovostních plateb, asi to nebude nic pro Vás. Navíc, u obálkové metody hrozí riziko, že můžete obálku s penězi ztratit a tím ještě více podkopat svůj rodinný rozpočet.

Mladá žena se snaží vytvořit si finanční rozpočet tou nejlepší a nejjednoduší online cestou.

Optimální rodinný rozpočet = pozitivní bilance

Jestliže má Vámi evidovaný rozpočet fungovat efektivně, měli byste ho pravidelně aktualizovat. Přece jenom, někdy se objeví nečekané příjmy, jindy zase výdaje, s nimiž je zapotřebí počítat. Rodinný rozpočet můžete na základě mnoha faktorů přehodnotit a stanovit si jiné cíle. Třeba po dosažení těch starých. Mezi příjmy a výdaji by měla vládnout ideální bilance. Stav, kdy Vám zbývá více peněz, než utratíte.

Nejčastější otázky a odpovědi

Rodinný rozpočet se stává poměrně jednoduchou záležitostí. Na druhou stranu s ním může být spojena řada otázek týkajících se tvorby, aktualizace a výsledné podoby. Pokud se o něm chcete dozvědět něco více, začtěte se do níže uvedených řádků.

Jakým způsobem navýšit příjmy u rodinného rozpočtu?

V první řadě si můžete najít novou nebo další práci. Dále se nabízí možnost podnikání. Pokud Vám nic z toho nejde, je zapotřebí snížit výdaje.

Na co si dát pozor u rodinného rozpočtu?

Určitě se vyvarujte zadlužování na úkor zvýšení příjmů. Pozor si dejte na drobné výdaje, které se Vám nebude chtít evidovat. Následně provádějte pravidelné kontroly a vyhodnocení.

V čem spočívají výhody aplikací pro rodinné rozpočty?

Sami za Vás dokáží počítat příjmy a výdeje. Vše zobrazují v grafech a upozorňují na vyčerpání peněz pro dané položky. Zároveň mohou být propojeny s pohyby na bankovním účtu, takže celý proces evidence ještě více zautomatizujete.

Jaký je další populární model nakládání s financemi?

Je to třeba rodinný rozpočet 40-30-20-10. Celých 40 % padne na denní spotřebu, 30 % na úvěry, 20 % na investice a 10 % ušetříte.

Kolik peněz je vhodné si v rámci rodinného rozpočtu odkládat?

Vše je pochopitelně individuální záležitostí a mnohdy lze tvrdit, že čím více, tím lépe. Pokuste se však ze svého příjmu vyšetřit alespoň 10 % každý měsíc.

Rodinný rozpočet je praktickým nástrojem

Jistě nám dáte za pravdu, že rodinný rozpočet má skutečně něco do sebe. Pokud tedy bojujete se svými financemi a rádi byste si plnili určité sny, vydejte se touto cestou. Ať už budete rodinný rozpočet evidovat v jakékoliv formě a v libovolné míře, vždy Vám bude mít co nabídnout.