Úvěry – Jaké jsou možnosti a na co si dát pozor

Když se řekne pojem úvěr, každý alespoň částečně tuší, o co se vlastně jedná. Jde ve své podstatě o tzv. zápůjčku. Situaci, kdy Vám poskytovatel takových služeb půjčí peníze s tím, že mu nazpět vrátíte o něco více. Půjčka je spojena s úrokem, který definuje výdělek poskytovatele. Úvěry jsou v dnešní době doménou dvou finančních segmentů.

  • Bankovní instituce
  • Nebankovní společnosti

Úvěrová smlouva je základ všeho

Ať už máte zájem o jakékoliv úvěry, měli byste přihlížet k jednomu z nejdůležitějších dokumentů vůbec. A tím je úvěrová smlouva. Právě v ní jsou uvedeny všechny parametry půjčky. Od velikosti, doby splatnosti, až po zásadní hodnotu RPSN neboli roční procentuální sazbu nákladů. Do nejmenšího detailu tak více, kolik peněz přeplatíte a jaké jsou případné sankční poplatky.

Úvěry pod drobnohledem

Zaměříte-li se podrobněji na úvěry zjistíte, že na trhu jich existuje hned několik druhů. Nejsou to pouze ty peněžní, které Vám v následujících řádcích představíme podrobněji. O tom se ostatně můžete přesvědčit díky níže prezentovaným otázkám a odpovědím.

Jaké jsou druhy úvěrů?

Kromě těch peněžních jsou to zbožové, revolvingové, obchodní, závazkové, ale také ty realizované formou pronájmu nebo předplatného.

Jaké jsou peněžní typy úvěrů?

V tomto nejčastějším segmentu se můžete setkat s kontokorentním úvěrem, provozním úvěrem, hypotéčním úvěrem, investičním úvěrem, eskontním úvěrem a typickým spotřebitelským úvěrem.

Co je to revolvingový úvěr?

Tento úvěr je založený na specifickém modelu. Postupné splácení dlužné částky ovlivňuje opětovné čerpání dalších finančních prostředků.

Jaké jsou typy závazkových úvěrů?

V tomto segmentu lze hovořit například o avalovém úvěru, bankovní záruce nebo o akceptačním úvěru.

Na co si dát pozor při výběru půjčky?

Zaměřte se na výběr spolehlivého a férového poskytovatele. Využijte srovnávacích serverů, kde máte možnost porovnat několik nabídek na jednom místě a během krátké doby. Kromě úrokové sazby přihlížejte také k sankčním poplatkům a přidruženým službám. Praktická může být i možnost pojištění schopnosti splácet.