Nobelova cena za fyziku má spoustu slavných jmen

Nobelova cena se udělována za mnohé výkony a skutky v odlišných segmentech. Může to být za chemii, filozofii, lékařství, literaturu a mír. Jednou z těch nejslavnějších je pravděpodobně Nobelova cena za fyziku. Jak už prozrazuje její název, týká se primárně vědeckých výzkumů a vynálezů, které pocházejí z oblasti fyziky.

Albert Einstein jako nejslavnější fyzik

I když Vás doposud Nobelova cena za fyziku míjela velkým obloukem, budete znát určitě jednoho z nejslavnějších vědců. Ten ji získal v roce 1921. Byl to Albert Einstein, který ji obdržel především za příspěvky k teoretické fyzice. Týkaly se primárně fotoelektrického jevu. Einstein samozřejmě nebyl tím jediným, kdo cenu obdržel.

Nobelova cena za fyziku od A až do Z

Jedna z nejslavnějších cen je udělována od roku 1901 až dodnes. Během dlouhých let se ji nepodařilo udělit jen u omezeného množství ročníků – 1916, 1931, 1934, 1940 a 1942. Jen pro doplnění uvedeme, že ji uděluje Královská švédská akademie věd. A jaké další Nobelovy ceny za fyziku byly uděleny? O tom se dočtěte v následujících otázkách a odpovědích.

Kdo získal úplně první Nobelovu cenu?

Byl to Wilhelm Conrad Röntgen za objev záření, které posléze bylo pojmenováno po něm samotném. Psal se rok 1901.

Za co získali ceny Reingard Genzel a Andrea Ghezová?

Jde o jednu z novodobějších Nobelových cen z roku 2020. Tento pár vědců získal cenu za objev supermasivního objektu v jádře naší galaxie.

Kdo objevil kvantový Hallův jev?

Byl to Klaus von Klitzing, který za tento objev získal Nobelovu cenu v roce 1985. Německý fyzik má na svém kontě i mnohá další významná ocenění.

Co vynalezl Donald Arthur Glasser?

Americký fyzik a neurobiolog se postaral o vynalezení bublinkové komory. Nobelova cena za fyziku ho díky tomu neminula. Psal se rok 1960.

Jací další slavní lidé získali Nobelovu cenu za fyziku?

Z těch významných lze jmenovat odborníky, jakými byli Otto Stern, Fris Zernike, Luis Walter Alvarez, Dénes Gábor, Pjotr Leonidovič Kapica, Georges Charpak a James Peebles.