Albert Einstein byl skutečným velikánem ve svém oboru

S vědou jako takovou souvisí spousta pojmů a jmen. Jsou to například perseidy. Když vezmeme v potaz nejslavnějšího vědce, který se vybaví v paměti asi každého z nás, bude to Albert Einstein. Teoretický fyzik a velikán ve svém oboru. Ten se postupem času stal v podstatě nejslavnějším vědcem všech dob.

  • Brownův pohyb.
  • Fotoelektrický jev.
  • Speciální teorie relativity.
  • Ekvivalence energie a hmotnosti.

Albert Einstein a jeho život

Tento fyzik je mnohdy označován, za největšího vědce dvacátého století. Během svého života se podílel na mnoha výzkumech a přišel s mnohými teoriemi a objasněnými konkrétních věcí. Chcete-li se dozvědět něco bližšího z života Alberta Einsteina, začtěte se do tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Datum narození14. března 1879
Místo narozeníUlm v Německu
Datum úmrtí18. dubna 1955
Místo úmrtíPrinceton v New Jersey
Základní informace o Albertu Einsteinovi.

Einstein byl nejenom teoretickým fyzikem. Byl to také filozof věd, vědecký spisovatel, vynálezce, fyzik, vysokoškolský pedagog, matematik a profesor. Během svého života získal různá ocenění, z nichž tím nejvýznamnějším byla Nobelova cena za fyziku v roce 1921.

Vědecké práce a doktorát

Albert Einstein se proslavil několika vědeckými pracemi. Jednou z nich byl Brownův pohyb z roku 1905. Šlo o pohyb potřebný pro molekulární kinetickou teorii tepla. Následně přišel s fotoelektrickým jevem. Jeho výklad pojednával o heuristickém hledisku dotýkajícím se vznikem a přeměnou světla. Jeho nejslavnějším dílem byla pravděpodobně speciální teorie relativity zaměřená na elektrodynamiku pohybujících se těles. V roce 1905 také publikoval článek zacílený na ekvivalence energie a hmotnosti.

Albert Einstein a památka na něj

Jako památka na Alberta Einsteina vzniklo například Einsteinovo muzeum v Landau. V jeho rodném domě v Bernu vzniklo také muzeum. V letech 1972 až 1984 byly v platnosti izraelské liry v hodnotě pět liber, na nichž byl zobrazen portrét Alberta Einsteina. Dokonce i České dráhy uctily jeho památku tím, když v roce 2017 po tomto velikánovi pojmenovaly několik vlaků. Ten nejznámější jezdí na trase Praha – Domažlice – Regensburg – Mnichov.