Perseidy – Pohled na ně Vás doslova okouzlí

Vesmír skrývá spoustu tajemného, o tom není žádných pochyb. Při pohledu na noční oblohu můžete spatřit hvězdy, Měsíc a nejrůznější úkazy. Jedním z nich jsou také perseidy. O nich slyšel bezpochyby každý, jen málokdo však ví, co si pod nimi představit. Jestliže chcete znát význam tohoto slova, začtěte se do následujících řádků.

Kometární meteorický roj

Když se řekne perseidy, můžete si vybavit kometární meteorický roj. Jeho vznik zapříčinila kometa s označením 109P/Swift-Tuttle. Specifický roj má svůj radiant v podobě souhvězdí Persea. Další bližší informace vyčtete z níže prezentované tabulky.

PředmětHodnota
Činnost rojeOd 17.7. do 24.8.
Maximum roje11. až 13.8.
Doba oběhuKolem 133 let
Poslední průchod komety1991 až 1993
Základní informace týkající se perseid.

Právě v letech 1991 až 1993 bylo možné pozorovat perseidy jako na dlani. Na nebesích prolétávalo kolem tří stovek meteorů za hodinu. Nyní, když se zaměříte na kometární meteorický roj, máte šanci zpozorovat kolem stovky meteorů za hodinu.

Perseidy a jejich vznik

S historií perseid je to poměrně složité. Jen stěží se dokazuje, kdy vlastně došlo k jejich vzniku. Nejstarší dochovaná zmínka pochází z roku 36, konkrétně z Číny. Postupem času se začaly objevovat další zprávy z Koreje a Japonska. Pokud jde o Evropu, zde bylo pozorování zaznamenáno někdy v roce 811. O tom, že největší aktivita perseid je právě v srpnu se poprvé zmínil přírodovědec Pieter van Musschenbroek. Tehdy se psal rok 1762.

Perseidy – Další zajímavé informace

Ve výčtu poutavých informací samozřejmě můžeme pokračovat. Například tím, že to byl právě Giovanni Schiaparelli, který poprvé upozornil na shodu drah perseid a zmiňované komety 109P/Swift-Tuttle. Za zmínku stojí také informace o lidovém označení tohoto kometárního meteorického roje. Prezentován je jako „slzy svatého Vavřince“, který byl umučen 10. srpna v roce 258. Až tedy přijde ten správný čas a období, udělejte si čas, vypravte se na vhodné místo bez světelného smogu a zkuste pozorovat noční oblohu. Třeba uvidíte spoustu prolétajících meteorů.

Publikováno: 12. 10. 2021

Kategorie: Věda

Autor: StepanMatyas

Tagy: kometa | kometární roj | komety | Měsíc | meteorický roj | meteory | Persea | perseidy | roj | vesmír