Space Shuttle – Program, který se zapsal do historie

Vládní organizace NASA má za sebou spoustu úspěšných programů a projektů. Jedním z nejznámějších bude s naprostou jistotou Space Shuttle. Projekt, který se začal formovat v roce 1972 během vlády prezidenta Richarda Nixona. Postupem času vznikly slavné raketoplány, které se obvykle skládaly ze tří typických částí.

  • Pomocné startovací stupně SRB.
  • Odhazovací nádrž ET.
  • Družicový stupeň.

Space Shuttle v číslech

Ještě, než si představíme známé raketoplány ze slavného programu NASA, prozradíme Vám pár důležitých čísel. Ve své podstatě Vás tak seznámíme s dalšími a zásadními faktory týkajícími se programu s oficiálním názvem Space Transportation System. Vše podstatné naleznete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Funkční raketoplány5 modelů
Zahájení programu1972
Poslední let8. července 2021
Počet havárií2
Základní informace o projektu Space Shuttle.

Co se týče havarovaných raketoplánů z programu Space Shuttle, týkaly se modelu Challanger a Columbia. První z nich havaroval 28. ledna 1986. Druhý havaroval 1. února 2003.

Vesmírný program a jeho raketoplány

Na počátku všeho stál stroj s označením Pathfinder. Od hmotnostní makety se postupem času přešlo ke stroji určenému pro lámací zkoušky a klouzavé zkušební lety. Pak přišel na scénu stroj Columbia, jehož nejdelší let byl 17 dní 15 hodin a 53 minut. Následoval Challanger. Jak jsme uvedli výše, oba posléze havarovaly.

Na scénu se tak dostal třetí stroj s názvem Discovery. Ten oběhl Zemi nejvíce krát. Celkové číslo je 5 830. Po vyřazení byl věnován do Steven F. Udvar-Hazy Centeru u Washingtonu D.C. Následoval raketoplán Atlantis. S ním bylo do vesmíru vystoupáno celkem 25krát. V průběhu své životnosti vypustil po Discovery druhý největší počet sond a družic, rovných 14. Dnes je k vidění v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Posledním strojem programu Space Shuttle byl raketoplán Endeavour. Jeho konstrukci a stavbu můžete dnes obdivovat v California Science Center v Los Angeles. Právě on zakončil pověstnou a dlouhou historii slavného vesmírného programu NASA.