Investice, které osloví možná i Vás samotné

Jestliže Vám v rodinném rozpočtu přebývají peníze, určitě Vás nebude zajímat nebankovní půjčka. Cílit budete spíše na to, jak takové finance ve výsledku zhodnotit. Možností je totiž více než dost. Začít můžete například investicí do sebe sama v podobě vzdělávání. Když budete chytřejší, vyděláte si více peníze. V následujících řádcích Vám však představíme i další oblíbené investice.

  • Stavební spoření
  • Dluhopisy
  • Akcie
  • Penzijní spoření

Investice v podobě stavebního spoření

A začít můžete tím nejjednodušším. Dokazuje to penzijní spoření, spořící účet nebo stavební spoření. Na těchto produktech sice tolik nevyděláte, na druhou stranu nabízí opravdu minimální riziko. Například takové stavební spoření je spojeno ještě se státní podporou, která navyšuje celkové zhodnocení. V tabulce níže se můžete seznámit s parametry stavebního spoření.

PředmětHodnota
Vedení účtuCca 300 Kč ročně
Státní podpora10 % ročně
Z maximální částky20 000 Kč
Max. státní podpora2 000 Kč
Základní informace spojené se stavebním spořením.

Ke státní podpoře počítejte ještě s jednou věcí. Investice tohoto typu se úročí 1 % až 1,5 % měsíčně, takže dochází ke zhodnocování již naspořených peněz. Určitým omezením však může délka smlouvy na šest let. Když ji vypovíte dříve, přijdete o státní podporu.

Ostatní způsoby investování

Jestliže patříte k těm, kdo chtějí větší zisky a tím pádem jsou ochotni více riskovat, máme tu pro Vás také několik zajímavých tipů. Jsou to například podílové fondy, do nichž můžete investovat přes svého bankéře a bankovního úředníka. To znamená, že s nimi nebudete mít tolik práce a nemusíte disponovat výraznějšími znalostmi z oboru. U takových akcií už byste měli vědět, co děláte. Pokud tomu tak nebude, můžete přijít o peníze a ztratit je. To samé se týká Forexů.

Z pohledu investice se Vám pochopitelně nabízí i jiné možnosti a varianty. Zacílit můžete třeba na bezpečnější, avšak méně výnosné dluhopisy. Dále to může být zlato a ostatní komodity, termínované účty nebo nemovitosti. V jejich případě se ovšem počítá s tím, že máte úspory v řádu stovek tisíc korun až milionů. Tak co, už víte, do jakého segmentu budete investovat?