České vynálezy, které jako Češi rozhodně musíte znát

Češi jsou po celém světě známí z mnoha různých důvodů. Nemáme však na mysli pouze slavné zpěváky, významné herečky anebo politické osobnosti. Kapitolou samou o sobě jsou vynálezci. Některé české vynálezy zná opravdu každý. A jen málokdo z Čechů tuší, že pod spoustou z nich jsou podepsáni právě naši krajané.

Měkké kontaktní čočky

Jedním ze slavných vynálezců je bezpochyby Otto Wichterle. Ten se pojí především s vynalezením kontaktních čoček. Ty jako takové ve skleněné podobě existovaly již dříve. Jeho výzkum ovšem souvisí s těmi novodobými. Právě u jejich zrodu stál. O tomto slavném vědci a vynálezci se můžete více dozvědět v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Narození1913 v Prostějově
Úmrtí1998 ve Stražisku
OborMakromolekulární chemie
Další objevySilon
Několik málo informací o vynálezci Ottu Wichterlem.

Otto Wichterle ale není tím jediným, kdo má na svědomí české vynálezy. Se spoustou ostatních Vás nyní seznámíme v následujících řádcích.

České vynálezy od A až do Z

Mezi české slavné vynálezy patří určitě patentka, která je nám k ruce už od roku 1902. Stojí za ní jména Hynek Puc a Jindřich Waldes. Zapomínat bychom neměli ani na Prokopa Diviše. Te je podepsán pod bleskosvodem. První byl sestrojen v roce 1754 přímo na zahradě tohoto vynálezce. Další příjemnou věcí je kostkový cukr z Dačic. Do skupiny významných tuzemských vynálezců patří také Ludvík František Ressel. Ten vynalezl lodní šroub, který se v podstatě uchytil po celém světě. To se psal rok 1829. Pořádně vyzkoušen byl však až o deset let později.

Ostatní české vynálezy

S výčtem českých vynálezů ovšem nekončíme. Kdo by neznal například slavnou remosku, pod kterou je podepsán Oldřich Homuta? Celosvětově významný byl i objev čtyř krevních skupin v roce 1905. V této souvislosti lze zmínit jméno českého psychiatra Jana Jánského. Nakonec nesmíme opomenout ani na ruchadlo bratranců Veverkových a obloukovou lampu, popřípadě světelnou fontánu. S tímto nápadem přišel František Křižík. Ve světě je také hodně známý český Semtex v podobě výbušniny.