Program Pioneer patří k historickým programům NASA

NASA neboli Národní úřad pro letectví a vesmír je znám jistě každému. Tato agentura federální vlády Spojených států amerických má na svědomí spoustu programů, mezi které mimochodem patří i Mezinárodní vesmírná stanice ISS. Pokud jde o nepilotované kosmické lety v rámci výzkumu Měsíce, lze jich zmínit hned několik. Tím prvním byl program Pioneer.

  • Ranger
  • Surveyor
  • Lunar Orbiter

Program Pioneer a jeho zaměření

Jedná se o historický program NASA, který se primárně zaměřoval na průzkum Měsíce. Později byl využit také k poznávání Sluneční soustavy. V rámci programu bylo použito několik desítek družic určených pro sběr dat. Program Pioneer byl realizovaný v letech 1958 až 1978. Poté byl ukončen a nahradily ho programy nové a vyspělejší.

Známé družice vesmírného programu

Program během několika let čítal řadu družic. Tou první byla pochopitelně družice označovaná jako Pioneer 0. Sonda vystartovala k Měsíci 17. srpna 1958. Vše bohužel skončilo havárií nosné rakety. Podobných nezdarů bylo z počátku více. O nepodařených vzletech se můžete dočíst v tabulce prezentované níže.

SondaDatum startu
Pioneer 111. října 1958
Sonda č. 28. listopad 1958
Pioneer 36. prosinec 1958
Sonda č. 4Březen 1959
Prvních několik vzletů známého programu Pioneer.

Po těchto sondách přišly ještě modely Pioneer P-1 a P-2 v roce 1959. Obě bohužel skončily také nezdarem kvůli havárii nosné rakety před startem, respektive těsně po startu.

Program Pioneer a první úspěšná mise

Úspěch tohoto programu přišel poměrně záhy po výše uvedených nezdarech. Postarala se o to sonda Pioneer 5. Ta startovala 11. března 1960. Sonda se dostala do prostoru mezi Zemí a Venuší. Poté následovalo vypouštění mnohých dalších sond. Vše nakonec skončilo sondami Pioneer-Venus 1 a Venus-2, které jak správně tušíte sloužily k výzkumu Venuše. Poslední start byl proveden 8. srpna 1978. V rámci výzkumu Měsíce se poměrně známými staly sondy Clementine a Lunar Prospector. Je nepochybné, že v tomto ohledu jde výzkum Národního úřadu pro letectví a vesmír neustále kupředu.

Publikováno: 19. 10. 2021

Kategorie: Technologie