Kurz euro Ukrajina dnes: Kolik stojí eura na Ukrajině?

Kurz Euro Ukrajina

Aktuální kurz eura k hřivně

Aktuální kurz eura k hřivně se neustále mění v závislosti na vývoji na mezinárodním devizovém trhu. Na kurz má vliv mnoho faktorů, včetně ekonomické situace na Ukrajině a v eurozóně, měnové politiky centrálních bank a geopolitické situace. Pro získání nejaktuálnějších informací o kurzu eura k hřivně se doporučuje sledovat online směnárny nebo finanční weby. Tyto zdroje obvykle poskytují informace o kurzu v reálném čase, a tak máte vždy přehled o aktuální hodnotě eura vůči hřivně.

Vývoj kurzu EUR/UAH

Vývoj kurzu eura k ukrajinské hřivně (EUR/UAH) byl v posledních letech značně volatilní, ovlivněný faktory jako politická situace na Ukrajině, válka s Ruskem a globální ekonomické trendy. Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 hřivna prudce oslabila vůči euru. Národní banka Ukrajiny zavedla řadu opatření na stabilizaci měny, včetně fixace kurzu a omezení výběrů v cizí měně. Tyto kroky pomohly zpomalit devalvaci hřivny, ale kurz EUR/UAH zůstává i nadále citlivý na geopolitické a ekonomické nejistoty.

Faktory ovlivňující kurz

Na kurz měny má vliv spousta věcí. Mezi ty hlavní patří úrokové sazby, inflace a ekonomický růst. Důležitou roli hraje i politika a dění ve světě. Když se ekonomice daří, kurz měny obvykle roste. Naopak, když se ekonomika propadá, kurz měny klesá. Vliv má i chování investorů. Pokud investoři věří v danou měnu, nakupují ji a kurz roste. V opačném případě kurz klesá.

Dopad na ekonomiku Ukrajiny

Válka na Ukrajině má devastující dopad na ekonomiku země. Podle Světové banky se ukrajinská ekonomika v roce 2022 propadla o odhadovaných 45,1 %. Boje způsobily rozsáhlé škody na infrastruktuře, narušily dodavatelské řetězce a vedly k masovému vysídlení obyvatel. Miliony Ukrajinců přišly o práci a podniky byly nuceny ukončit provoz. Zemědělská produkce, klíčový sektor ukrajinské ekonomiky, byla silně zasažena boji a minami. Obnova ukrajinské ekonomiky si vyžádá obrovské investice a bude záviset na mezinárodní podpoře.

Tipy pro směnu eur na Ukrajině

Směnárny na Ukrajině jsou otevřené, ale před cestou je dobré si zjistit aktuální kurz. Ten se může lišit od oficiálního kurzu. Většinou dostanete výhodnější kurz v hotovosti než při platbě kartou. Peníze si vyměňte ve městech, kde je konkurence směnáren větší. Pozor na falešné bankovky, vždy si zkontrolujte pravost bankovek a nenechávejte si peníze vyměňovat na ulici.

Publikováno: 13. 06. 2024

Kategorie: finance

Autor: StepanMatyas

Tagy: kurz euro ukrajina | aktuální kurz eura v ukrajině